Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Wideo: Telewizja Polonia transmitowała odpust galewski ku czci Przemienienia Pańskiego

Mieszkańcy całego świata, a w szczególności rozsiana po świecie polonia mogli wspólnie uczestniczyć w sumie odpustowej o godz. 13.00  w niedzielę, 6 sierpnia.  Mszy przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Wiesław Alojzy Mering. 

Dzień 6 sierpnia to data szczególna nie tylko dla parafii w Galewie, ale  i dla turkowian. Wówczas odbywa się odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Jak co roku do Galewa udaje się procesja parafian z kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Barbary w Turku.

Na Wzgórze Galewskie przybywają liczni wierni, którzy modląc się dziękują za ocalenie z epidemii cholery, która miała miejsce na początku XIX w. Dzisiaj przypada 180.rocznica tamtych trudnych dla Turku i okolic chwil. O historii galewskich odpustów opowiadał licznie zgromadzonym podczas sumy wiernym ks. proboszcz Jacek Buda, przybliżając historię sprzed blisko 200 lat.

W tym roku suma odpustowa odbyła się o godz. 13.00, ze względu na transmisję mszy przez Telewizję Polonia. Z tego też względu procesje z Turku do Galewa wyruszyły dwie godziny później, niż dotychczas.  Sumie odpustowej przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Wiesław Alojzy Mering.

Popołudniem do Galewa dociera piesza pielgrzymka z Gdańska. Pątnicy wędrują do Częstochowy, uczestnicząc zawsze w popołudniowym nabożeństwie odpustowym, aby na spoczynek udać się do zaprzyjaźnionych rodzin w Turku i okolicach.

Oczywiście jak na odpust przystało była bogata oferta rozrywek- dla mniejszych i większych dzieci oraz dla dorosłych.

 

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.