Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Wideo: W Miłaczewku po nawałnicy dom bez dachu. Mieszkańcy za wsparcie dziękują Bogu i strażakom

- Najpierw straszny szum, a potem wielki łomot – tak relacjonują moment zerwania dachu i przewrócenia się ściany domu w Miłaczewku jego właściciele państwo Płóciennikowie. Mówią, że nad ranem, w czwartek 10 sierpnia nad wsią przeszło tornado. To, co przeżyli zapamiętają do końca życia. 

Straty są duże

- W pierwszej chwili przytulałam dzieci, bo bały się i płakały ze strachu – mówi Barbara Płóciennik, właścicielka posesji w Miłaczewku w gminie Malanów.

Na podwórku piętrzą się sterty desek – to pozostałości po konstrukcji dachu, którego wichura w całości poderwała i rzuciła na podwórko, zahaczając o pobliski budynek gospodarczy. Część dachu z werandy poleciała na podwórko sąsiada, któremu także wichura zerwała część dachu  z budynku gospodarczego. Oprócz dachu z części domu odpadała ściana.

- Straty są duże. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie oszacować jak bardzo - mówi gospodyni, pokazując na szczęście niewielkie zacieki na sufitach w pokojach dzieci.
Niestety całkowicie został zalany strych, częściowo zniszczone kominy oraz to, co znajdowało się na poddaszu, m.in. panele podłogowe, które czekały na położenie po planowanym remoncie.

Chłopaki przyjechali błyskawicznie

W ratowaniu domu przed zalaniem pomagali Płóciennikom mieszkańcy Miłaczewka, wsią sąsiedniej oraz strażacy.

- Dzwoniłam do wszystkich znajomych z prośbą o pomoc, nikt nie odmówił. Podczas zgłaszania na 112 wskazałam, aby jak najszybciej powiadomiono strażaków Osp w Malanowie. Ja stamtąd pochodzę, to moja jednostka. Chłopaki przyjechali błyskawicznie - mówi pani Barbara.

Strażacy walczyli ze skutkami żywiołu od 6.30 do 11.30. Zabezpieczali dach plandeką przed dalszym zalaniem, rozbierali konstrukcję dachu. Pracowali na dwa podwórka, bo sąsiedzi także potrzebowali pomocy.

- Dziękuję Bogu i strażakom, za pomoc i wsparcie - mówi pani Basia i wskazuje, że w Miłaczewku ma także wielu przyjaciół, którzy przyszli z pomocą – Pomagają wszyscy bardzo chętnie, mówią, że nie można żyć samemu dla siebie, zresztą ja tez tak uważam.

Zdrowia nam trzeba

Z samego rana w gospodarstwie państwa Płócienników pojawił się również wójt Sławomir Prentczyński, oferując wsparcie od gminy. Pomoc zaoferował także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, na wieść o tym, co spotkało rodzinę z Miłaczewka. Firmy budowalne oferują materiały do odtworzenia dachu oraz fachowe wsparcie podczas budowy.

- Nam teraz potrzebne jest zdrowie, aby można było szybko wrócić do normalności – mówi pani Barbara, podkreślając, że w życiu nie szczęście jest ważne, ale rodzina.
Odbudowanie dachu, postawienie nowej konstrukcji dachu oraz przykrycie to praca na kilka tygodni. Konieczna jest bowiem nowa podmurówka, aby utrzymała dużą i ciężką konstrukcję.

Jeszcze w tym tygodniu na oględziny strat ma przyjechać komisja z nadzoru budowlanego. Dopiero po tej wizycie możliwe będzie podjęcie prac i przystąpienie do jakichkolwiek działań naprawczych.

- Jak żyjemy, nie pamiętamy takiej wichury, z takimi skutkami. To była chwila, wielki szum i potem łomot – mówią państwo Płóciennikowie, wierząc, że taka tragedia już się w ich życiu nie powtórzy.


 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

W Miłaczewku po nawałnicy dom bez dachu. Mieszkańcy za wsparcie dziękują Bogu i strażakom

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja