Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Chodzić inaczej

Dla większości ludzkiej populacji, samodzielne chodzenie po ukończeniu pierwszego roku życia, stanowi stan tak oczywisty, że z biegiem lat staje się wręcz niezauważalny. Dopiero jakaś dysfunkcja narządu chodzenia u dziecka, czy nagła utrata tej umiejętności na skutek wypadku, uświadamia nam jak wielkiego „daru” zostaliśmy pozbawieni!

Osoby z dysfunkcjami narządu ruchu stanowią znaczącą, bo ponad 10% część społeczeństwa. Od niespełna roku dołączył do nas Pan Andrzej Filas – założyciel i właściciel Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej HAND-MED  na ulicy Armii Krajowej 26 .  Przyczyną jego niepełnosprawności okazała się być niewinna, rowerowa przejażdżka leśna zakończona niefortunnym upadkiem, którego konsekwencją  jest złamanie kręgosłupa i  paraplegia (porażenie kończyn dolnych). Pomimo konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, a może właśnie dlatego, zajął się rehabilitacją takich  osób. To właśnie dzięki niemu - dzięki jego wiedzy, determinacji i zaangażowaniu mieliśmy w miesiącu sierpniu możliwość bezpłatnie  doświadczyć „normalnego chodzenia”!


Możliwość taką dał nam, wyprodukowany przez Norwegów, nowoczesny pionizator-chodzik o nazwie: INNOWALK –PRO, a sprowadzony do naszego miasta dzięki staraniom Pana Andrzeja i szeroko udostępniony społeczności niepełnosprawnych w pomieszczeniach jego zakładu. Pionizacja jest  bardzo ważna dla każdego człowieka ze względów zachowania równowagi fizjologicznej i psychicznej. W pozycji pionowej poprawie ulega  wydolność oddechowa i  krążeniowa  organizmu, praca nerek, układu pokarmowego,   a obciążenie i ruch we wszystkich stawach poprawia nie tylko ich ruchomość ale podnosi stan uwapnienia kości. Pomijam już fakt, jaką przyjemność nam „wózkowiczom” daje możliwość spojrzenie na wszystkich „z góry”.


Jednak każda innowacja, idąc tokiem rozumowania naszych polityków, ma swoje „plusy dodatnie i plusy ujemne” i musimy pamiętać o możliwości wystąpienia jednych i drugich.  My, medycy wiemy ,że  odpowiedź każdego organizmu na zastosowany lek czy metodę leczenia jest „osobniczo zmienna” to znaczy, że każdy pacjent może zareagować w odmienny sposób. Ja właśnie doświadczyłam tych „plusów ujemnych”.  Po nieco zbyt długim,  bo półgodzinnym spacerze moje całkowicie wiotkie mięśnie nóg nie utrzymały odpowiedniego ustawienia i doszło do przeciążenia  wywołującego stan zapalny kolan i stawów skokowych. Pan Andrzej natychmiast pojawił się osobiście na wizycie u mnie w domu, zastosował kinesiotaping ale konieczne okazało się wykonanie rtg i wizyta u ortopedy. Na szczęście nie doszło do poważnych uszkodzeń i po zastosowaniu odpowiednich leków i masażu limfatycznego zmiany powoli ustępują.  Dzięki takim przypadkom metody leczenia są modernizowane i ulepszane. Pan Andrzej  przeanalizował mój przypadek z producentami tego sprzętu i mam nadzieję, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.


W imieniu wszystkich osób, które miały okazję skorzystania z tego innowacyjnego na skalę Europy sprzętu, chciałam złożyć panu Andrzejowi Filasowi ogromne podziękowania za trud pozyskania tego urządzenia dla naszej społeczności, za czas i niemały wysiłek włożony w to przedsięwzięcie.


Z uszanowaniem            
Anna Marecka   (zapraszam do obejrzenia zdjęć)
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja