Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Gm. Turek: Wójt Mikołajczyk zaniepokojony wysokimi wydatkami na oświatę

- Dochody za pierwsze półrocze mamy wykonane w 53% na planowaną ogólną kwotę 35,5 mln zł, co daje kwotę prawie 19 mln zł. Z dochodami stoimy dobrze – podsumował wójt Karol Mikołajczyk wykonanie budżetu za pierwsze półrocze w roku 2017 podczas sesji Rady Gminy Turek, w poniedziałek, 9 października. 

- Jeśli chodzi o wydatki to planowaliśmy je na poziomie ponad 40 mln zł. Wykonanie za pierwsze półrocze to jest kwota ponad 16 mln, co stanowi niespełna 40%. Wydatki bieżące, co jest ważne, mamy na poziomie 48% z ułamkiem, co daje kwotę 15 mln 65 tys. zł. Wydatki majątkowe mamy zrealizowane tylko na niespełna poziomie 10%, bo jak państwo widzicie większość inwestycji jest obecnie dopiero realizowanych. Płatności będą w drugim półroczu, z końcem roku -  kontynuował wójt.

Zadłużenie na koniec czerwca tego roku wynosiło 6 mln i 8 tys. zł. Z czego są to głównie pożyczki z WFOŚ na kwotę 4 mln 800 tys. zł. Są ona w dużej mierze umarzane.

- Analizowaliśmy też podczas komisji wydatki w naszej gminnej oświacie i powiem szczerze jest pewien powód do zaniepokojenia, bo na dobrą sprawę w większości szkół wydatki są zrealizowane na poziomie no powiedzmy 65% w pierwszym półroczu – ocenił stan oświaty wójt Mikołajczyk -  Jedynie w gimnazjum są na poziomie 55% z małym ułamkiem, natomiast w niektórych szkołach nawet 71% stanowią planowanych wydatków na cały rok.

Wójt nie ukrywał, że spodziewano się zwiększenia kosztów funkcjonowania gminnej oświaty od tego roku szkolnego, co ma ścisły związek z reformą oświaty. Jednakże na tym etapie nie są znane konkretne źródła, które znacznie obciążają budżet.

- Planowane wydatki na oświatę na cały rok to było prawie 12 mln zł., a wydaliśmy ponad 6 mln. Na szczęście w skali całej oświaty jest to niespełna 52% . W niektórych szkołach te przekroczenia są dość niepokojące. Ale o tym szczegółowo rozmawialiśmy na komisjach i ma to być przedmiotem kontroli komisji rewizyjnej. Zobaczymy skąd ta realizacja dochodów za pierwsze półrocze -  mówił Karol Mikołajczyk.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja